“ZORANE BERECIKI”

Szanowni Państwo.

Nie popieram propozycji rozwiązań systemowych Pana Adama Klimka.

Propozycje te są destrukcyjne, a dodatkowo wynika z nich propozycja przekazania mapy zasadniczej do branż, których jest kilkadziesiąt i w dużej części są sprywatyzowane. Mapa zasadnicza tworzona była od roku 1978 za głównie pieniądze publiczne w ramach opracowań zlecanych za pieniądze publiczne bądź w ramach inwestycji (publicznych) związanych z infrastrukturą techniczną (światłowody, kanalizacja, wodociągi). Oczywiście również za pieniądze inwestorów prywatnych, ale to kilkanaście procent.

To pierwszy powód dlaczego nie wolno oddać mapy numerycznej do branż, albowiem Zasób Państwowy oddajemy w ręce prywatne, co jest absolutnie niedopuszczalne.

Drugi powód to utworzyliśmy naprawdę dobry Zasób, jeżeli chodzi o mapę zasadniczą. Jej największą ułomnością w jej obecnej definicji jest częsty brak wiarygodnych i spełniających standardy danych w zakresie przebiegu granic działek ewidencyjnych. Do tego tematu powinniśmy wszyscy podejść ze zrozumieniem. Granice te były mierzone w latach powojennych, głównie dla potrzeb założenia ewidencji gruntów i budynków (i podatków), gdy często brak było inżynierów geodetów, sprzętu itd. Kiedyś te granice trzeba opracować i warto zamiast powszechnej  krytyki zastanowić się nad tym problemem. 

Trzeci powód, to właśnie te branże, których jest kilkadziesiąt. Robiąc mapę do celów projektowych w chwili obecnej płacę za udostępnienie materiałów PZGiK (30zł, 80 zł). Czy po realizacji propozycji Pana Adama Klimka mam iść do kilkunastu branż, w jednej zażądają 100 zł, w innej 800 zł, w innej 0 zł, i jakby nie podsumowując propozycji, zapłacę tyle ile sobie wymyśli ktoś, kto zwietrzy w tym doskonały biznes.  Np. 4700 zł zamiast 80 zł.

Myśląc o geodetach wykonawcach, którzy te mapy wykonują i w chwili obecnej mają tylko PZGiK, a po wdrożeniu rozwiązań Pana Klimka będą mieli kilkanaście branż w kilkunastu oddalonych od siebie miejscach, jestem przeciw.

I proszę mi nie mówić, że to wszystko za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odbędzie się elektronicznie, a sprywatyzowane branże będą wszystko udostępniać za darmo.

Ludmiła Pietrzak tel. 601 250 729